Бурно заседание на българските милионери в Чикаго

В неделя, 29 ноември, българските милионери в Чикаго проведоха своето годишно отчетно-изборно събрание.

Чикаго още се изтягаше в кревата, небето навъсено неспирно сипеше едри капки дъжд в сумрака, докато върволицата от коли се подреди на паркинга пред сборното място. Членовете на Bulgarian American Heritage Center /BAHC/ един след друг, с прибежки, изчезваха в търбуха на солидната сграда. Задачата, която им предстоеше, не беше никак лека.

Всички те бяха станали отскоро милионери и затова се вълнуваха. Преди няколко дни по българските медии в далечната родина се появиха съобщения, че българите в Чикаго строят свой собствен Дом на културата, за който САЩ дава един милион долара.

Този един милион бе посрещнат от мнозина с едноминутен смях, защото по-скоро в София ще почерпят с 1000 лева БАН, отколкото в тия проклети кризисни дни в джоба на някоя чикагска институция ще се намери излишен милион и ще ни го харижат. Но имаше и такива, които се самосезираха, че има в града на Ал Капоне нашенци, дето вече са го гушнали, „милионот”, и строят с него хотел в Искърското дефиле – на името на личните си баби, естествено… Затова и художничката Кина Бъговска, председател на Българо-Американския център за културно наследство, се видя принудена, от името на Борда на директорите на организацията, още в самото начало да отрече такъв късмет, повтаряйки истината: всичко засега е само ЕДНА ИДЕЯ!

… Но ето, че вече година тази млада и много активна организация прави концерти, художествени и фото-изложби, детски фестивали, организира кинопрегледи и беседи, подпомага чикагския „Ансамбъл Хоро” и Българския музей в Чикаго, осигурява медийната подкрепа за много акции, учи децата да рисуват и праща картините им на близки и далечни изложби, и пр. и пр. С една дума – тренира силите и възможностите си за времето, когато ще има и Български дом на културата. Доказва, че той е много необходим за българската общност. Такива са първите крачки, за да стане „Домът” реалност, да се създаде още едно огнище за опазване на българската култура, за интеграцията й с многонационалното етническо културно богатство в САЩ. Домът е нашият шанс да притежаваме свое, на стохилядната ни диаспора, културно пространство в този мултиетнически град…

В днешно време български културни центрове, които се финансират от държавата, има в 10 европейски града: Париж, Рим, Виена, Берлин, Прага, Братислава, Будапеща, Скопие, Варшава, Москва. В САЩ и Канада, където живеят и работят вероятно над 600 000 българи, такава институция няма. Още повече, че това е мястото с най-развита икономика, с твърде много български студенти и българи, работещи в областта на различни научни технологии, да не говорим за капитали и влияние в света. Затова и задачата на новоизбраното ръководство на Българо-американския център за културно наследство, по време, когато парите не достигат, е сериозна и трудно обозрима във времето пред нас…

За председател на Българо-Американския център за културно наследство в Чикаго бе преизбрана Кина Бъговска. Бордът на директорите за следващата година се състои от Петранка Стаматова, Надя Едрева, Евелина Иванова, Георги Узунов, Ирина Гочева, Бойко Чавдаров, Галя Должева, К. Маринов. Гласувано бе решение да се създаде Експертен съвет, който да уточни какво точно трябва да се направи, как да се стартира в дългия маратон. Вероятно ще се наеме подходяща сграда, която да се ремонтира и приспособи. Малък наем и евтин собствен ремонт могат да се окажат решителни. Вътре ще има салон за театрални представления и естрада със сцена и киноекран – място за прожекции и представления, за тържества и срещи с гостуващи политици, общественици. Ще има един добър телевизионен екран, на който да видим световното първенство по футбол, олимпийски игри, концерти и други телевизионни предавания; зали за репетиции и обучение по музика и танци, живопис и графика; зали за езиково обучение; компютри; детски занимания; киноклуб; библиотека и читалня с чикагска и българска преса; етнографски музей; художествена галерия. А защо не и спортен салон? Помещения за срещи – клубове за деца, жени, мъже, музиканти, художници, работници, лекари… А едно добро кафене може да побере в себе си програмите на много от посочените дейности. Търсейки първоначалните източници за финансиране на проекта, участниците в събранието бяха приятно изненадани от чикагския бизнесмен Георги Узунов, който обрисува една реална картина за постигане на успеха – трудна, много трудна и възможна само при изключително себеотрицание, духовни сили и единение… Ще ни трябват много тези често дефицитни продукти…

„Старт Чикаго”

 

Климент Величков

Спортен журналист, главен редактор и издател на вестници в България и САЩ.

You may also like...